Elektronik Kaynaklara Erişim

ELEKTRONİK DERGİ VE VERİ TABANLARINA KAMPÜS DIŞINDAN ERİŞİM

E_Kaynaklara Erisim 04Üniversitemiz Kütüphanesinin abone olduğu süreli yayınların elektronik versiyonlarına ve lisanslı veritabanlarına erişim firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları gereği erişim sadece IP adresi kontrollü sağlanmaktadır. Çalışma saatleri dışında ve tatil günlerinde bu servislere kampüs dışından ticari internet servis sağlayacıları üstünden erişebilmeniz için Bilgi ve İletişim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİTAM) tarafından bir proxy sunucusu (vekil sunucu) kurulmuştur. Söz konusu servislere kampüs dışından erişim için internet tarayıcınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Bu değişiklikleri farklı internet tarayıcılarında nasıl yapmanı gerektiğini aşağıdaki bölümde inceleyebilirsiniz. Veritabanı servisleri ve elektronik dergilere erişim ile ilgili sorunlarınızı nyg.yardim@mail.ege.edu.tr, Veritabanı içerik bilgileri ile ilgili sorunlarınızı ali.cemal.demir@ege.edu.tr elektronik posta adresine iletebilirsiniz.

İnternet Explorer Tarayıcı Ayarları

Internet Explorer için bu alanın bulunduğu yer: Araçlar > Internet Seçenekleri > Bağlantılar >Yerel Ağ (LAN)
Internet Secenekleri

Internet Explorer açıkken “Araçlar” menüsünden “internet seçenekleri sekmesini tıklayın.

02 IE Baglantilar

Açılan pencereden “Bağlantılar” sekmesine geçiniz.

Bu pencerede bulunan "Yerel Ağ Ayarları" butonuna basınız.

Bu pencerede bulunan “Yerel Ağ Ayarları” butonuna basınız.

04 IE Yapilandirma

Açılan pencerede “Otomatik yapılandırma komut dosyasını kullan” seçim kutusunu aktif hale getiriniz. “Adres” kısmına “http://nyg.ege.edu.tr/proxy.pac” yazıp “Tamam” diyerek işlemleri bitiriniz.

 

Uyarılar: Daha Önceden proxy ayarları girilmişse, browser “Intranet ayarları şimdi varsayılan olarak kaldırıldı” gibi bir mesaj verebilir, bu uyarıyı dikkate almayınız. Not: Bu tanımlama yapıldığında; Ege kampüsünden bağlantılarda browser proxy’e gitmeyecektir. Kampüs dışından yapılan bağlantılarda, sadece kütüphane sistemlerine giderken proxy sunucu kullanılacak, diğer durumlarda kullanılmayacaktır.
Danışma için; +90 (232) 311 3340 – 3341  İç hat: 3340 – 3341 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Bilgi ve letiim Teknolojileri Aratrma ve Uygulama Merkezi